Błękitna Złota 44

Instagram

IMG_2668Złota 44 czyli wieżowiec po przejściach.

Budowa Złotej ruszyła w 2008r., przyszedł światowy kryzys i prace po roku stanęły na 17 kondygnacji. Przez prawie dwa lata w centrum Warszawy straszył surowy szkielet budynku. Po drodze drapacz chmur walczył o swoje miejsce w krajobrazie miasta z mieszkańcami sąsiednich budynków, domagajacych się bezpośredniego dostępu do światła słonecznego. Żagiel zaprojektowany przez Liebeskinda wystrzelił ponownie w górę na początku 2011r. W 2012r. umieszczono zwieńczający konstrukcję element wieżowca. Budowa jednak trwa.

Czy Liebeskind jest wyższy od Pałacu Kultury?

Gdyby odjąć pałacową iglicę i liczyć wysokość Pałacu do dachu (ok. 188m), przegrałby on z błękitnym żaglem, który sięga 192m. Jednak porządek w Warszawie być musi i oficjalna wysokość pocztówkowego zabytku stolicy wynosi 237m. Także nowe wieżowce drapią i drapią warszawskie chmury, ale drogi na szczyt wydrapać sobie nie mogą.

zagiel_nocąSąsiedzkie odwiedziny na Złotej tylko z zaproszeniem

W Liebeskindzie apartamentów będzie 266. Podziemia i pierwszych osiem pięter zajmą parkingi. Dalej znajdzie się kondygnacja z centrum sportowym i basenem. Cena metra kwadratowego pod klucz waha się między 25 a 65 tys. zł – im wyżej, tym drożej. Penthousy na ostatnich piętrach osiągną cenę nawet 25 mln zł. Właściciele będą posiadali karty magnetyczne, pozwalające wjechać windą tylko na swoje piętro. Tak więc sąsiedzkie niezapowiedziane odwiedziny lub pożyczenie soli będą bardziej skomplikowane niż w „normalnym” budynku ;-)

Nocny Żagiel na sportowo?

Od jakiegoś czasu na elewacji wieżowca, wzdłuż jednej z jego krawędzi, pojawiło się oświetlenie. Co ciekawe, w najdroższym (?) wieżowcu w Warszawie jasny świetlisty pasek zmienia kolory jak na jarmarku. Ja nie widzę w tym smaku i zamysłu i nie mogę oprzeć się skojarzeniom ze sportowymi spodniami dresowymi z paskiem na nogawce…

Instagram
Źródła: wiezowce.waw.pl,  warszawa.gazeta.pl