Hej kolęda, kolęda!

Instagram
Niedawno gdzieś przeczytałam, że Polska jest światowym fenomenem, jeśli chodzi o liczbę kolęd. Coś koło pół tysiąca, wliczając w to pastorałki. 

A piszę to ponieważ w tym roku dwukrotnie spotkałam kolędników. I to jakich! Pierwsza grupa nie dość, że wyposażona w masę instrumentów, to jeszcze niesamowicie przebrana (jak widać na zdjęciu poniżej). W drugiej z kolei głównym instrumentem było, uwaga uwaga, ukulele!

Z najlepszymi życzeniami

Skąd w ogóle wzięło się kolędowanie? W Internecie zaskakująco mało na ten temat. Na Wikipedii wyczytałam, że kolędowanie nie zawsze było świętem typowo bożonarodzeniowym. Pochodzi z tradycji pogańskich, lub jak kto woli ludowych, związanych z przesileniem zimowym i zwycięstwem światła nad ciemnością. Dopiero później zostało zaanektowane przez Kościół.

Jak skąpa, to na pewno brzydka

Tradycyjnie kolędowali mężczyźni, co oznaczało, że w domach pozostawało więcej kobiet. Kolędowanie zatem było także dobrą okazją do zawarcia nowych znajomości, a może i nawet znalezienia żony. Jeśli jednak domownicy nie wynagrodzili odpowiednio śpiewającą grupę lub, co gorsze, o wynagrodzeniu zapomnieli, najbardziej obrywało się ponoć kobietom, a w szczególności córkom – kolędnicy obsmarowywali obelgami nie tylko samych gospodarzy, ale także owe córki za ich… brzydotę. O tempora, o mores.

Coś wycygani, coś wyżydzi

O ciekawym składzie ekipy kolędników (poza tradycyjnym turoniem i innymi straszydłami) pisało jedno źródło. Według niego, do domów zaglądali aktorzy przebrani za Cygankę, Cygana, Dziada i Żyda. Podczas gdy Cyganka wróżyła z kart, Cygan podkradał domownikom w żarcie drobne rzeczy, próbując je im później sprzedać. Dziad, jak to dziad, podsuwał wszystkim pod nos worek na datki, a Żyd zachwalał walory turonia i starał się wynegocjować za niego dobrą cenę. Wyobrażacie sobie obecnie taką szopkę? Po dwóch występach, w trzecim domu czekał by na nich pozew o obrazę uczuć religijnych, grup etnicznych i pewnie jeszcze kilka innych rzeczy ;-)

Nie mogę też nie wspomnieć o licznych internetowych wpisach o gaszeniu w domu światła i udawaniu,że nikogo nie ma w obawie przed fałszującymi kolędnikami. Seriously?

2013-12-25 17.51.49

 

Zawarta w artykule fotografia została wykonana aparatem Samsung Galaxy NX, otrzymanym od Samsung Electronics. Co., Ltd.